کیشیدا: موضع توکیو درباره تایوان تغییری نکرده است

کیشیدا: موضع توکیو درباره تایوان تغییری نکرده است

لی چیانگ همچنین با تاکید بر اینکه توسعه چین و ژاپن یک فرصت مهم برای یکدیگر بوده و مزیت‌های اقتصادی بین پکن و توکیو برای مدت طولانی وجود خواهد داشت، تصریح کرد: ۲ طرف با وجود پتانسیل زیادی که برای همکاری در فناوری‌های نوین، اقتصاد دیجیتال، توسعه سبز و توسعه بازارهای ثالث دارند، باید از همدیگر پشتیبانی کرده و به طور مشترک ثبات زنجیره های صنعتی و سیستم تجارت آزاد جهانی را حفظ کنند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری شینهوا، فومیو کیشیدا نخست‌وزیر ژاپن امروز (دوشنبه هفتم خرداد) در دیدار با لی‌چیانگ همتای چینی خود، اظهار داشت: حفظ و توسعه روابط توکیو و پکن نه تنها برای ۲ کشور، بلکه برای جهان نیز مفید است.

وی افزود: ژاپن آماده همکاری با چین برای پیشبرد توافقات سران ۲ کشور، حفظ مبادلات در سطح بالا، تقویت همکاری در زمینه‌های اقتصاد سبز، پزشکی، بازارهای جهانی، تسهیل رفت و آمد شهروندان، تعمیق روابط منطقه‌ای، تغییرات اقلیمی و سایر مسائل جهانی است.

۲ طرف همچنین درباره «تقویت گفت‌وگوها و ارتباطات در همه سطوح»، «برگزاری دور جدیدی از گفت‌وگوهای اقتصادی در سطح عالی بین چین و ژاپن»، «نشست‌های سطح بالای مردمی» و «ایجاد مکانیسم‌های مشاوره‌ای فرهنگی»، «مذاکرات در مورد رهاسازی پساب نیروگاه فوکوشیما» و «حفظ ارتباطات و هماهنگی در امور بین المللی و منطقه‌ای» توافق کردند.


منبع: https://www.irna.ir/news/85491307/%DA%A9%DB%8C%D8%B4%DB%8C%D8%AF%D8%A7-%D9%85%D9%88%D8%B6%D8%B9-%D8%AA%D9%88%DA%A9%DB%8C%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D9%86%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

این مقام ارشد چینی تاکید کرد: امیداوریم توکیو صمیمیت و نگرش سازنده خود را در مورد «نظارت بلندمدت بین‌المللی»، «نگرانی‌های مشروع و منطقی در داخل و خارج از کشور» داشته و به‌طور عملی مسوولیت و وظایف خود را اجرا کند.

وی افزود: توکیو به موضع خود در مورد مساله تایوان همانطور که در بیانیه مشترک ژاپن و چین در سال ۱۹۷۲ آمده است، پایبند بوده و این موضع به هیچ وجه تغییر نکرده است.

وی با بیان اینکه مساله تاریخ و مسائل مربوط به تایوان از موضوعات اصلی و مهم مرتبط با اصول سیاسی روابط چین و ژاپن است، تصریح کرد: تایوان هسته منافع اصلی چین و نیز خط قرمز چین است و ما امیدواریم توکیو با عمل به وعده‌های خود، فضای مثبتی برای توسعه مستمر روابط ۲جانبه ایجاد کند.

لی‌چیانگ نیز در دیدار با کیشیدا با اشاره به توافقات شی جین‌پینگ رئیس‌جمهور چین و فومیو کیشیدا نخست‌وزیر ژاپن و تاکید آنها بر توسعه روابط راهبردی سودمند متقابل، گفت: امیدوارم ۲ کشور در مسیر «تحکیم اعتماد متقابل»، «مدیریت اختلاف ۲ کشور» و «گسترش همکاری‌ها» حرکت کنند.

وی افزود: مساله رهاسازی پساب آلوده هسته‌ای نیروگاه فوکوشیما به دریا به سلامت همه بشریت، محیط زیست دریایی جهانی و منافع عمومی بین‌المللی مرتبط بوده و دولت و ملت چین به شدت نگران این موضوع هستند.

کیشیدا خاطرنشان کرد که توکیو همچنین مایل به گسترش «روابط سازنده و باثبات»، پیشبرد «روابط راهبردی و سودمند» و ارتقای سطح توسعه پایدار و بلندمدت روابط میان ژاپن و چین است.