ویتنام بر اهمیت مدیریت مناقشه با چین تاکید کردبه گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، تو لام امروز سه‌شنبه به شیونگ بو سفیر چین در هانوی گفت که مهم است مناقشه‌های دریایی به خوبی مدیریت شود و منافع هر کشور مورد احترام باشد.

چین بزرگترین شریک تجاری ویتنام است اما دو کشور در دراز مدت درگیر مناقشه دریایی در دریای جنوبی چین هستند.

لام در یک نشست در هانوی گفت: کشورها باید به منافع دریایی یکدیگر احترام بگذارند. دو طرف باید به طور فعال به دنبال راه حل‌های رضایت بخش مطابق با قوانین بین‌المللی باشند.

درخواست ویتنام برای مدیریت مناقشه‌های دریایی با چین درحالی است که به تازگی نتایج یک تحقیقات نشان می‌دهد که جزیره سازی ویتنام در دریای جنوبی چین سرعت گرفته است.

نتیجه یافته‌های محققان آمریکایی نشان می‌دهد که ویتنام کار لایروبی و دفن زباله را در دریای جنوبی چین افزایش داده و تقریباً به اندازه مجموع ۲ سال گذشته زمین جدید ایجاد و زمینه را برای رکورد سالانه ساخت جزیره فراهم کرده است.

بخش «ابتکار شفافیت دریایی آسیا» متعلق به مرکز مطالعات راهبردی و بین‌المللی با بیان اینکه ویتنام در ۱۱ ماهه ۲۰۲۳ میلادی ۱۶۳ هکتار و در سال ۲۰۲۲ میلادی ۱۴۰ هکتار زمین ایجاد کرده، در گزارش جدیدی عنوان کرد که از نوامبر ۲۰۲۳ (آخرین گزارش این اندیشکده مستقر در واشنگتن) ویتنام ۲۸۰ هکتار زمین جدید ساخته است.

در راستای مناقشات دریایی پکن و هانوی، روز پنجشنبه وزارت خارجه ویتنام به شدت نسبت به حضور کشتی تحقیقاتی چین در منطقه انحصاری اقتصادی خود ابراز نگرانی کرد.

در نشست روز سه‌شنبه، لام بیان کرد که همکاری و دوستی در حال توسعه با چین انتخاب راهبردی ویتنام و یک اولویت در سیاست‌های خارجی این کشور است.

در جریان سفر شی جین‌پینگ رئیس جمهوری چین در ماه دسامبر به هانوی، ویتنام و چین ده‌ها توافقنامه همکاری از جمله راه آهن امضا کردند.

لام در این نشست بر لزوم تقویت ارتباط ریلی بین دو کشور تاکید کرد و از چین خواست تا بازار خود را برای محصولات کشاورزی ویتنامی باز کند.


منبع: https://www.irna.ir/news/85505659/%D9%88%DB%8C%D8%AA%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D9%87%D9%85%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%82%D8%B4%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%B1%D8%AF