سی پی یو همه چیز درباره پردازنده و مغز کامپیوتر CPU Central Processing Unit

معمولاً نسل‌های مختلف پردازنده‌ها را با نام، علائم یا شماره‌های مختلف نشان می‌دهند. شرکت‌های سازنده پردازنده تولیدات خود را بر اساس یک روش استاندارد نام گذاری می‌کنند. هر کدام از نسل‌های پردازنده دارای مدلهای مختلفی می‌باشد که دارای مشخصات متفاوت می‌باشند.[۸۸] همچنین هر قسمت از نام یک پردازنده، نشان دهنده جزئیاتی از ساختار آن می‌باشد.

همچنین باعث می شود فن خنک کننده ای که بر روی سی پی یو نصب است نیز کمتر استفاده شود و دیرتر از کار بیفتد. این واحد بخشی از رایانه است که برای اجرای محاسبات، اقدامات و اجرای برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سی‌پی‌یو داده‌های دستوری را از RAM دریافت کرده سپس آنها را تحلیل و پردازش می‌کند؛ سپس این پردازش ها  را به صورت کدهایی از صفر و یک به واحد خروجی تحویل می‌دهد.

  • در این راهنمای خرید سی پی یو (CPU) ما به تمام نکات مهم در خرید پردازنده کامپیوتر، که باید پیش از خرید این قطعه درنظر بگیرید خواهیم پرداخت تا بهترین انتخاب را داشته باشید.
  • کلیه داده های ورودی از طریق حافظه اصلی به واحد حساب منطقی برای پردازش منتقل می شوند که شامل چهار عملکرد اصلی حسابی (یعنی اضافه کردن ، تفریق ، ضرب و تقسیم) و برخی عملیات منطقی مانند مقایسه داده ها و انتخاب است.
  • امروزه با وجود اینکه انواع CPU کامپیوتر مانند گذشته روی عملکرد کلی سیستم تاثیر ندارد اما همچنان یکی از اجزا اصلی هر کامپیوتر است.
  • این موضوع بیشتر در سی پی یوهای میان رده و پایین‌تر دیده می‌شود؛ زیرا برای خنک کردن پردازنده‌های قدرتمند به یک خنک کننده مناسب احتیاج خواهید داشت.
در سیستم‌های مدرن، سی پی یو نقش یک رهبر ارکستر را بازی می‌کند و به سایر قطعات دستورالعمل‌های لازم را می‌دهد. مثلا به کارت گرافیک می‌گوید یک انفجار را نمایش دهد چرا که شما به یک بشکه مهمات شلیک کردید یا به SSD دستور می‌دهد پروژه آفیس شما را به رم انتقال دهد تا به سرعت به آن دسترسی پیدا کنید. سی پی یو (CPU) و جی پی یو (GPU)، دو بخش داخلی از سیستم کامپیوتر بشمار می‌روند و تفاوت هایی میان آن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال، هر دو دارای میلیاردها ترانزیستور هستند و می‌توانند هزاران عملیات را در هر ثانیه انجام دهند.

راهنمای خرید

ای‌ام‌دی یکی از بزرگترین رقیبان این شرکت، که پا به پای اینتل پردازنده‌های خود را معرفی و عرضه می‌کند. ای‌ام‌دی برای جذب مشتری بیشتر و در دست گرفتن بازار پردازنده‌های گرافیکی و مرکزی، سیاست کاهش قیمت را استفاده کرد و با این روش سعی در برتری نسبت به رقبا دارد. امروزه پردازنده‌های رایزن شرکت ای‌ام‌دی پردازنده‌هایی با تعداد ۳۲ هسته هستند. یکی از ساده‌ترین روش‌های مورد استفاده برای افزایش موازی سازی این است که اولین مراحل واکشی و رمزگشایی دستورالعمل را پیش از اینکه اجرای دستورالعمل قبلی تمام شود، شروع کنیم. این روش ساده‌ترین فرم یک تکنیک بنام خط لوله دستورالعمل (instruction pipelining) است و در تقریباً تمام پردازنده‌های عمومی جدید استفاده می‌شود.

پردازنده های amd

هر CPU از کنار هم قرار گرفتن میلیون‌ها ترانزیستور که روی یک چیپ کامپیوتری سوار شده‌اند، ساخته می‌شود. این ترانزیستورها در کنار هم امکان رسیدگی به محاسبات و اجرای نرم‌افزارها را برای سی پی یو فراهم می‌کنند. سی پی یو از دو بخش اصلی «ALU» و «CU» تشکیل می‌شود که هریک وظایف خاص خود را دارند. بگذارید نحوه اجرای واحد پردازش مرکزی ، همراه با حافظه ، یک برنامه رایانه ای را بررسی کنیم. در حقیقت ، امروزه بیشتر رایانه ها می توانند فقط یک دستورالعمل را همزمان انجام دهند ، اگرچه آنها خیلی سریع آن را اجرا می کنند.

نسل و نوع سوکت

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار