حمایت پکن از نشست صلح مورد تایید کی‌یف و مسکو/ تروریسم، سرطان توسعه منطقه است

چین: اعمال محدودیت بر محصولات چینی انرژی نو، منافع هیچ طرفی را تامین نمی‌کند

مائو در واکنش به تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های چینی و شرکت مقامات واشنگتن در «مراسم تحلیف» رئیس جدید جزیره تایوان، اظهار داشت: پکن همواره با تحریم‌های یکجانبه و اقدام «دست درازی» که هیچ مبنایی در قوانین بین‌المللی و مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد را ندارد، مخالف بوده و اقدامات لازم برای حفظ حقوق و منافع مشروع خود را اتخاذ خواهد کرد.

وی با بیان اینکه «ما قاطعانه با این امر مخالف بوده و پیام‌های متعددی به آمریکا ارسال کردیم»، افزود: اقدامات لازم را برای محافظت قاطعانه از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی چین انجام خواهیم داد.

وی افزود: پکن از اسلام آباد در ادامه کشف حقیقت کامل، دستگیری همه مجرمان واقعی و مجازات شدید آنها حمایت می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین هم در واکنش به سفر مایکل مک‌کال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، اظهار داشت: سفر مک‌کال با وجود مخالفت شدید پکن موجب نقض سیاست «اصل چین واحد» و سه بیانیه مشترک پکن-واشنگتن شد. همچنین وی بر استقلال تایوان تاکیید کرد.

چین:تروریسم سرطان توسعه و ثبات منطقه است

مائو با بیان اینکه چین به تقویت همکاری امنیتی با پاکستان برای تضمین امنیت کارمندان، طرح‌ها و سازمان‌های چینی در این کشور ادامه خواهد داد، افزود: تروریسم دشمن همه نوع بشر و سرطان توسعه و ثبات منطقه است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از شبکه تلویزیونی چین، مائو نینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری امروز خود در رابطه با درخواست ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین از سران چین و آمریکا برای شرکت در نشست آتی صلح سوئیس، گفت: پکن از هر کمکی برای حل مسالمت‌آمیز مساله کی‌یف، حمایت‌ خواهد کرد.

وی افزود: چین از ایالات متحده خواست در مورد مسئولیت خود در تشدید جنگ اوکراین تامل کند و دست از اعمال فشار و تحریم‌های یکجانبه غیرقانونی بردارد.

وی همچنین تاکید کرد: ما از نشست صلحی که توسط روسیه و اوکراین به رسمیت شناخته شده باشد و مشارکت برابر همه طرف‌ها و بحث عادلانه درباره طرح‌های صلح‌آمیز را شامل شود، حمایت می‌کنیم.

مائو نینگ در رابطه با تلاش اعضای گروه هفت (G7) برای افزایش محدودیت بر محصولات چینی انرژی نو که «مازاد ظرفیت تولیدی چین» می‌نامند، گفت: موفقیت اقتصاد چین در ۴۰ سال گذشته نشان از نتایج مثبت اصلاحات و گشایش این کشور و نقش موثر مکانیسم بازار و دولت پکن دارد.

مائو نینگ در رابطه با اعلام نتایج تحقیق در مورد حمله تروریستی ۲۶ مارس به کاروان کارمندان چینی پروژه نیروگاه برق آبی داسو در پاکستان، اظهار داشت: پکن برای پیشرفت مهم اسلام‌آباد در تحقیقات خود درباره حملات تروریستی علیه اتباع چینی اهمیت زیادی قائل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین از کشورهای منطقه خواست در راستای «نابودی سازمان‌های تروریستی و بستر رشد آن» و « حفاظت از امنیت و توسعه کشورها» همکاری‌های ضدترویستی را افزایش دهند.


منبع: https://www.irna.ir/news/85491071/%D8%AD%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%AA-%D9%BE%DA%A9%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA-%D8%B5%D9%84%D8%AD-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%DB%8C-%DB%8C%D9%81-%D9%88-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%88-%D8%AA%D8%B1%D9%88%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D8%B1%D8%B7%D8%A7%D9%86

مائو، تایوان را هسته‌ اصلی منافع پکن و خط قرمز روابط چین با ایالات متحده خواند و افزود: هیچ کشور، سازمان یا فردی نباید عزم قوی، اراده راسخ و توانایی قوی دولت و مردم چین را برای دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی دست کم بگیرد. آنها نباید توهم عبور از خط قرمز بدون پرداخت بها را داشته باشند.

چین: اقدامات لازم برای حفظ حقوق و منافع مشروع خود را اتخاذ خواهیم کرد

وی با بیان اینکه چین معیارهای یکجانبه اعضای گروه هفت را برای شناسایی به اصطلاح «سیاست‌ها و اقدامات غیربازاری» نمی‌پذیرد، افزود: اقدامات تبعیض‌آمیز چند کشور غربی علیه کشورها و شرکت‌های خاص، رفتارهای غیربازاری است و باعث انحراف بازار می‌شود.

مائو خاطرنشان کرد افزایش محدودیت بر محصولات انرژی نو ساخت چین، اساساً حمایت‌گرایی است و منافع هیچ طرفی را تامین نمی‌کند.